Whatsapp Canlı Destek Butonu
loader
blog_img
Dezenfeksiyon Alanları

DEZENFEKSİYONUN UYGULANDIĞI ALANLAR;

1-ALAN DEZENFEKSİYONU:Rögarların taşması, Kuşların istila ettiği yerler, domuz gribi, kapalı yeri, boş daire, kuş gribi, deri sanayi, tıbbi ilaç  üretim alanları, gıda sanayi vs, insan ve hayvan ölülerinin uzun bir süre alanda kalması itibarı ile birçok mikro organizma üreyecektir. Bu nedenledir ki bu durumlarda beklemeden hemen dezenfeksiyonun yapılması gereklidir. 

2-ARABALARIN DEZENFEKSİYONU: Periyodik olarak, Toplu taşıma araçlarının dezenfekte edilmesi ile bir çok hastalıkların yayılması önlenebilir. 

3-OKULLARIN DEZENFEKSİYONU: Uzun süre canlı kalabilen mikroorganizmalar hava, toz veya damlacıkla duyarlı konakçıya ulaşabilirler. Damlacıkla yayılma; öksürme-aksırma, tükürük, balgam, burun, gözyaşı sıvılarının damlacıklar halinde yayılmasıdır. TBC(tüberküloz, verem), grip, soğuk algınlığı, çocuk hastalıklarının çoğunluğu bu yolla yayılmaktadır.

Öğrenci ve öğretmenlerin salgından korumak için, okullarda belli periyotlarda dezenfeksiyon işleminin uygulanması ile oluşabilecek büyük sağlık riskleri önlenebilecektir.


4-SU DEPOLARININ DEZENFEKSİYONU: Suyla bulaşan hastalıklarla mücadelede ise içme ve kullanma sularının dezenfeksiyonu hayati önem arz etmektedir. 

Suda bulunabilecek kirlilikleri; organik, inorganik ve mikrobiyolojik olarak saymak mümkündür.  Uzun süre temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmayan depoların çok kirli ve mikroplu olduğu, çamur, kireç ve tortunun biriktiği, zamanla pas tuttuğu bazen de böcek, fare gibicanlıların öldüğüne yıllardır tanık olmaktayız.

Yorumlar (01)

Yorum Yap

Bir Sorunuz mu ? Var

E-Posta adresinizi bize gönderin biz sizinle iletişime geçelim.

top